Yaşam

Yerli Jet Uçak Hürjet İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve savunma sanayiinde yeni bir dönem başlatması beklenen yerli jet motorlu uçak. Hürjet bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Eğitim amaçlı hafif taarruz uçağı Hürjet, gökyüzü ile ilk buluşmasının ardından başarıyla iniş yaptı. Hürjet’in uçuşu aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki en güçlü uçak olma özelliğini de taşıyor. F-16 eşliğinde.

Hürjet’in F-16 ile havalandığı anlar:

Yeryüzündeki sevinç:

Hürjet’in iniş takımları neden açık?

Paylaşılan görüntüler, test uçuşu sırasında iniş takımlarının neden açık olduğu konusunda da tartışmalara yol açtı. Ancak bu durum Hürjet’e özgü değil. Kimin ürettiğinden bağımsız olarak Her uçağın ilk test uçuşu, iniş grupları açık olarak gerçekleştirilir.

Bunun temel bir nedeni var. Uçakların test uçuşları çok küçük adımlarla gerçekleştirilir. İlk test uçuşu aynı zamanda uçağın ilk yerden havalanması anlamına da gelir. Bu nedenle uçak, kalkış ve kalkıştan sonraki ilk anlarda konfigürasyonunda test ediliyor.

Sonraki testlerde hız arttırılır ve irtifa yükseltilir. Ancak iniş ekipleri gerekli şartlara yaklaşıldığında kapatmaya başlar. Sonunda, iniş takımları kapalıyken yetenekleri ölçülmeye başlar. Sonraki testlerde hareketlilik ve sistem testleri devam ediyor.

Hürjet’in Türkiye için rolü ne olacak?

Jet Evolvement eğitimi kapsamında tek jet motorlu Hürjet kullanılmaktadır. T-38 uçağıve akrotim gösterilerinde kullanılır F-5 uçağı yerini alması bekleniyor. Yeni nesil jet eğitim uçağının tasarım, üretim, kalifikasyon ve sertifikalandırma faaliyetleri şu anda eksik.

2025 yılı sonu prestiji ile Hürjet’in proje belgelendirme faaliyetlerinin tamamlanması ve jet eğitmen varyantıkullanıma sunulması bekleniyor.

ABD merkezli Hürjet Genel Elektrik F404 motoru kullanıyor. Bu motor aynı zamanda F-117 Nighthawk, F/A-18 Hornet, F-20 Tigershark ve T-50 Golden Eagle gibi savaş uçaklarında da kullanılmıştır.

camlihemsin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu