Ekonomi

Tayland Başbakanı ekonomiyi canlandırma planları çerçevesinde faiz indirimine gidilmesini savunuyor

Özel bir açıklama yapan Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, ülkenin merkez bankasının önümüzdeki hafta kilit faiz oranını en az 25 baz puan düşürmeyi düşünmesi gerektiğini belirtti.

Bu açıklama, Tayland hükümetinin şu anda bölgedeki benzerlerinin gerisinde kalan ülke ekonomisini canlandırmayı amaçlayan 500 milyar baht (13,6 milyar $) değerinde önemli bir yardım programı üzerinde aktif olarak çalıştığı bir dönemde geldi.

Başbakan Pazar günü yaptığı açıklamada, ekonomik canlanma stratejisinin önemli bir unsuru olan “dijital cüzdan” girişiminin yılın son çeyreğinde başlatılacağını açıkladı. Özellikle bu programın bir kredi faturası ile finanse edilmeyeceği belirtiliyor.

Bunun yerine, bu iddialı projenin finansman kaynaklarının Çarşamba günü yapılacak bir toplantıda belirlenmesi planlanıyor. Bu aynı zamanda Merkez Bankası’nın para politikası toplantısını yapacağı gün.

Hükümetin daha destekleyici bir para politikası için bastırmasına rağmen, merkez bankası Şubat ayından bu yana temel faiz oranını %2.50’de tutarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranını sabit tutma kararı, politika yapıcılar arasındaki görüş ayrılıklarının ortasında alındı. Ancak bazı ekonomistler Çarşamba günkü toplantıda olası bir faiz indirimi bekliyor.

Başbakan Srettha ayrıca ülkenin ekonomik performansı hakkında da yorumda bulunarak Tayland ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde %1’den daha az bir genişleme yaşamış olabileceğini öne sürdü. Bu rakam bir önceki çeyrekte kaydedilen %1,7’lik büyümenin ardından geldi.

“Dijital cüzdan” planına ek olarak hükümet, ekonomik toparlanma çabalarının bir parçası olarak turizm sektörünü geliştirmek istiyor. Çok sayıda büyük ölçekli etkinliğe ev sahipliği yapma ve turistleri çekmek için vergi teşvikleri sunma planları devam etmekte olup, 2025’i Tayland turizmi için rekor kıran bir yıl haline getirme iddialı bir hedeftir.

Srettha, geleceğe dönük olarak, hükümetin daha temiz enerji kaynaklarına geçiş ve yatırım çekme stratejisinin bir parçası olarak elektrik üretimi için nükleer enerjiyi benimsemeyi düşündüğünü belirtti. Bu uzun vadeli plan, ekonomik büyümeyi desteklerken Tayland’ın enerji portföyünü çeşitlendirmeyi amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu